Cesty - zmätky (Potulky Vysočinou a južnými Čechami)

Štvrtý deň dovolenky

            Ďalšie ráno sa slniečko rozhodovalo, či bude svietiť alebo nie. Už nás nezobúdzali ani kohúty. Tak sme sa prispôsobili nášmu novému domovu. Osemdesiatcentimetrové pôvodné múry zabezpečovali správnu vlhkosť a chlad, nám sa pod teplučkým paplónom dobre spalo, ale nechcelo sa nám príliš spod neho vystrčiť ani ruku ani nohu. Zrazu som len začula:
„Jede, jede poštový panáčik.“ A to, čo vydávalo tieto zvuky, išlo tesne popod naše okno. Ihneď som bola hore a vo svojej zvedavosti som sa vyštverala na širokú podokenicu, aby som videla, čo sa deje.
Žlto - modré poštárske autíčko stálo pred bránou gazdovstva a vyhrávalo si pesničku. To som už začula mladého Pavla ako sa rozpráva so žieňatami, ktoré priniesli domácim poštu. Tento spôsob doručovania mi bol hneď sympatický a nasledujúce dni som už so železnou pravidelnosťou ráno vykúkala, či neuvidím veselé autíčko a nebudem opäť počuť „Jede, jede poštový panáčik.“ Ešte raz som mala to šťastie a hneď som mala lepšiu náladu. Ako málo stačí človeku k spokojnosti.
Počas raňajok sme si ešte prešli s Ivanom trasu, po ktorej zamierime na severozápad Vysočiny. Ku sázavským Stvořidlám. Čo z toho, keď sme hneď v Telči začali blúdiť a až na tretí pokus sme sa vymotali z mesta cestou pozdĺž rybníčka s rozkvitnutými leknami.
Od Telče po Studnici sme išli za šoférom a po čase pred šoférom, ktorému neustále blikala ľavá smerovka. Každú chvíľu sme čakali, kedy už konečne odbočí, ale keďže sa nemal k činu, Ivo si vyhliadol úsek cesty, na ktorom nebol príliš priestor na odbočenie doľava. Až o chvíľu som začala pozorne sledovať pomenovania šoférov, ktoré vychádzali z úst mojej drahej polovičky.
„Ľavoblikáč obyčajný, debil, blbec, a furt neodbočil.“ Na traktoristu, ktorý nešťastne pred nami vyšiel zo zablateného poľa – „pekne si to tu zasvinil, sviňoš“.
Ako mení šoférovanie človeka. A aký má zhubný vplyv na jeho slovník.
Za Jihlavou sme sa opäť preplazili popod diaľničný most Praha – Bratislava, prešli sme centrom Havlíčkovho Brodu a zabočili sme doľava, smerom na Světlú nad Sázavou. Trošku sme si poblúdili, pretože cesta vedúca do domovej zástavby sa nám nepozdávala. Mali sme pocit, že ňou musíme skončiť akurát tak v poli. Ale nie. Pri opätovnom pokuse sme zistili, že vedie k Dobrovítovej Lhote, odkiaľ sľuboval propagačný materiál najlepší prístup ku Stvořidlám. Za dedinkou sa objavilo chabé znamenie, ktoré nás upozorňovalo na neuveriteľnú skutočnosť. Tá uzulinká cesta, prudko sa zvažujúca nadol, nás má naozaj zaviesť do cieľa tejto cesty. S naším kombíkom sme si pripadali na niektorých úsekoch, ako keby sme sa viezli na krížniku Potemkin. Ešte šťastie, že nikto nešiel celých dobrých päť – sedem minút oproti nám. Zrazu sa pred nami objavila recepcia – búdka s rampou a parkoviskom. Zodpovedne sme zaparkovali, zaplatili, povypytovali sa na prírodný úkaz, ktorý nám sľubovala sprievodcovská kniha.
Citujem: „Medzi mestami Světlá nad Sázavou a Ledeč nad Sázavou tečie rieka romantickým úsekom nazývaným Stvořidla, ktoré patria k najkrajším kútom v oblasti.“ K tomuto úseku sa viaže aj povesť, ktorá hovorí, že kamene do riečišťa nahádzal oklamaný čert. Sedliak z neďalekej dediny upísal svoju dušu čertovi za to, že mu bude čert desať rokov dobre slúžiť. Keď sa lehota blížila ku koncu, sedliak nemal ani na rozume svoj sľub splniť a tak jeho žena vykropila celé stavanie svätenou vodou. A čert už nemal na sedliaka dosah. Preto sa nahneval a rozhodol sa celé jeho pole zasypať balvanmi. Naplnil si obrovské vrece kameňmi a letel s nimi nad sedliakovo hospodárstvo. Nad Sázavou mu však došli sily a musel balvany vysypať do rieky.

 

 

 

 

 

 


Stvořidla na Sázave

A tak majú dnes vodáci, vďaka klamárskemu sedliakovi, malý raj na zemi. Priamo pred parkoviskom bol provizórny prístav a stanový kemp polozaplnený vodákmi. Chladné počasie urobilo svoje. Ale aj tak sa po Sázave premávali otužilci a skalní na svojich plavidlách. Na prechádzku povedľa rieky sme sa nevybrali len my dvaja. Cestou sme pozorovali malú skupinku mladých dievčat na bicykloch, ktoré si vyberali zo sprievodného auta chlieb, melón, konzervy, nápoje. Jednému z nich neustále padal chlieb na zem a na kamene, pretože cez členitý terén bolo umenie prejsť aj s oboma rukami na riadidlách, nieto ešte v jednej ruke držať chlieb a druhou riadiť bicykel. Už sme jej aj s Ivom radili, že nech si ho vhodí za zviazané tričko. To jej však evidentne nebolo po chuti. Tak sme ju nechali sa trápiť. Päť metrov na bicykli, chlieb bác na zem. A takto to šlo zo dva kilometre. Pri tomto systéme sme celú skupinku, samozrejme, predbehli. A tým sa nám uvoľnil priestor na pozorovanie prekrásnej prírody. Vyhliadli sme si veľký plochý kameň, na ktorý sme sa pohodlne usalašili a sledovali sme dianie na vode i na suchu. Po druhom brehu sem - tam okolo prebehol vláčik, z ktorého cestujúci vystrkovali hlavy, aby videli vodákov plaviacich sa pomedzi pereje a obrovské balvany. Mal čert ťažkú úlohu, kým to takto stvoril. Po chvíľke môjho leňošenia a Ivanovho fotografovania som zbadala prichádzať mládežnícku skupinu vedenú mužom okolo štyridsiatky. Boli to bicyklistky s proviantom. Na neďalekom a dostatočne veľkom kameni si urobili základňu. O chvíľu som videla môjho drahého manžela v družnom rozhovore s vedúcou postavou skupiny. Medzitým vykuklo slniečko, čo bol pre Iva signál. Rýchlo urobiť zopár výborných záberov. Keď sa vrátil ku mne, vyrozprával mi rozhovor s mužom, ktorý viedol skupinu dievčat na výlete. Spýtal sa ho, či pozná rozprávku o Jankovi Hraškovi a keďže ju ani muž a ani dievčatá nepoznali, tak im ju porozprával. Janko Hraško tiež vyváľal po zemi halušky, ktoré niesol otcovi na pole. Takže dievčatá išli len v jeho šľapajách.
Oživovanie rozprávok sa nám teraz veľmi zíde pri našej vnučke.
Potom vraj prešli na rozhovor o tunajšej prírode a prešli na tému počasia a svetelných podmienok.
Na otázku môjho drahého manžela:
„Čo myslíte, bude ešte slniečko?“
Muž stručne odpovedal:
„Áno, určite bude.“
„To ste veľký optimista. Po tom, čo nám počasie už druhý deň vyvádza.“
A na toto dostal Ivan úžasnú odpoveď:
„Ja musím byť optimista. Ja som katolícky kňaz. Ja to mám v popise činností.“
A musíme povedať, že keď sme sa rozhodli putovať ďalej popri brehu, a čím viac sme sa od neho vzďaľovali, tým bolo zamračenejšie. A zas naopak, keď sme k nemu vracali, začalo opätovne vykúkať slniečko. Niečo na tom jeho optimizme bude. Keď sme sa okolo nich vracali smerom na začiatok našej cesty, pozýval nás na nádherne vyzerajúci melón. Nemali sme však to svedomie dievčatám z neho zjesť, keď si ho tam s takou námahou priniesli. Poďakovali sme sa a rozlúčili. Dievčatá sme ešte potom videli v Ledči nad Sázavou a musím priznať, že som bola príjemne prekvapená ich správaním a zdravením.

            Ledeč nad Sázavou bol plný mladých ľudí. Nepodarilo sa nám zistiť, čo sa deje, pretože v prvom okamihu sme sa sústredili na hľadanie parkovacích hodín. Žiadne tam neboli. Osemdesiatjedenročný pán sa s nami pustil do rozhovoru a ubezpečil nás, že áno, na námestí sa za parkovanie platí. Desať korún na hodinu. Výberčiemu.
„Ten tu teď asi není. Asi je chorý aneb je někde jinde. Nič si z toho nedělejte.“

            Keď sme si toto vybavili, šli sme si niečo pohľadať pod zub. Na Stvořidlách sme vyhladli. Cez Ledeč preteká, akože už inak, rieka Sázava. Na jednom brehu má na kopci hrad a na druhej strane brehu má reštauráciu, z ktorej dobre vidno nielen na hrad, ale aj na rieku. Neodolali sme a vstúpili sme dnu. Odrátali sme si čas, ktorý chceme ešte stráviť v Ledči a tým sme rozhodli, že aj Ivan si môže dať k dobrému obedu pivo. Navádzalo nás k tomu heslo nad pultom: „Pivko u nás – dobrý mok, pak už jinam ani krok.“
Po obede sme prešli cez most na druhú stranu Sázavy a putovali sme na hradný komplex. Prvý a posledný hrad, ktorý bol počas našej dovolenky návštevyneschopný. Bol z neho ale pekný výhľad na rieku a na mesto na druhej strane rieky. Keď sme z hradu schádzali dolu, upútala nás na druhej strane brehu skupina deviatich jazdcov, ktorá akoby bola vystrihnutá z westernu a znázorňovala tú zlú skupinu, ktorej sa treba báť. Šatky okolo krku, klobúky, opasky. Suverénne prechádzali stredom cesty a schádzali k rieke. Len jeden kôň sa spätil a odmietol ísť po úzkej lavičke a pár schodoch, takže jeho majiteľ musel prejsť okolo celého bloku domov. Tým ma zas príjemne prekvapil, pretože podľa vzhľadu som očakávala tvrdý nátlak, ktorým by koňa donútil absolvovať trasu prejdenú ostatnými ôsmimi jazdcami.

            Po nábreží sme sa dostali ku kostolu Svätého Petra a Pavla, v ktorom sme sa od zamrežovaného vchodu presvedčili, že naozaj má klenbu, ktorá je raritou. Samotný kostol bol postavený v 14. storočí v gotickom slohu a hoci aj bol neskôr barokovo prestavaný, jeho falošná klenba nemá logiku. Klenba v ňom totiž nemá nosnú, ale len dekoratívnu funkciu.

            Z Ledče sme sa vybrali do Humpolca. Prešli sme troma námestiami a na najvyššom z nich sme pred budovou mestského úradu zastali. Podľa všetkého sa práve končila pracovná doba a z budovy vychádzalo množstvo ľudí. Čo bolo výborné, pretože som potrebovala položiť jednu zásadnú otázku. Zamerala som sa na usmiatu pani v stredných rokoch, ktorá sa však po mojej otázke veselo rozosmiala. Za chrbtom som začula, že aj moja drahá polovička sa zadúša od pritlmeného smiechu. Ešte z mojich učiteľských čias mám niekde v hlave uložený magnetofón, ktorým dokážem prevíjať pásky hovoreného slova. Takže aj teraz som previnula a počula som sa pýtať:


Svojmu najslávnejšiemu prisťahovalcovi

„Kde je tu, prosím vás, socha venovaná Humpolcovi, ktorý sa odsťahoval do Hliníka?“
Kým som sa stihla opraviť, pani pochopila, čo chcem a ihneď nám začala vysvetľovať ako sa k pomníku najľahšie dostaneme. Odporúčala nám ísť autom, ale keďže sme mali v pláne sa trochu pomotať po Humpolci, tak sme nechali auto zaparkované na Hornom námestí. Na Dolnom námestí sme poobdivovali sochu antropológa Dr. Aleša Hrdličku. Na pomníku sme si prečítali jeho krédo, ktorým zhrnul výsledky svojej celoživotnej práce „Všechno lidstvo jednoho původu jest“. Humpolčania sú na svojho rodáka hrdí, hoci tu žil len trinásť rokov. Z finančných dôvodov sa rodina Hrdličkovcov odsťahovala do Ameriky. Po vyštudovaní medicíny sa venoval antropológii a neskôr sa stal riaditeľom oddelenia fyzickej antropológie Národného múzea vo Washingtone. Dokázal, že prví obyvatelia Severnej Ameriky prišli cez Beringovu úžinu z Ázie.

            Naša cesta Humpolcom mala jeden základný cieľ. Na moju žiadosť. Nájsť pamätník, ktorý postavili vďační spoluobčania svojmu najznámejšiemu prisťahovalcovi. A našli sme ho. Leží v parku na zelenej tráve a vyzerá, ako by ho tam zhodil oklamaný čert. Veľký balvan, na ktorom je pripevnená kovová tabuľka a ktorý bol slávnostne odhalený v roku 2002 na počesť svojho virtuálneho prisťahovalca, známeho jedine zo slávnej vety vo filme „Marečku, podejte mi pero“.
„Hliník se odstěhoval do Humpolce.“
Keď sme si do sýtosti poprezerali približne meter vysoký a poldruha metra široký balvan, mohli sme kľudne, najmä ja, pokračovať v ceste za novými dobrodružstvami.
Do Želivu bolo približne desať kilometrov, tak sme si povedali, že by bola škoda sa tam nepozrieť. Kostol aj kláštor boli zatvorené a návštevné hodiny boli už tiež dávno za nami. Ale aspoň zvonku a spoza mreží sme si pozreli veľmi pekný kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý bol prestavaný v štýle barokovej gotiky realizovanej Jánom Blažejom Santinim – Aichlom v rokoch 1713 až 1720. Tým Santini – Aichlom, ktorý postavil aj kostol Svätého Jana Nepomuckého na Zelenej hore pri Žďári nad Sázavou a ktorý je zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
K Želivu sa viažu aj iné známe osobnosti. Odtiaľto pochádzal Ján Želivský, ktorý v roku 1418 odišiel do Prahy pôsobiť ako husitský kňaz. Behom štyroch rokov sa stal vodcom povstania radikálnych husitov a stal sa nebezpečným aj pre Jána Žižku, ktorý ho dal v roku 1422 zavraždiť.
V tunajšom kláštore našiel úkryt český maliar a spisovateľ Jozef Čapek a práve tu ho v roku 1939  zatklo gestapo.
Želiv vlastnili v 10. storočí také slávne české rody ako Slavníkovci a Přemyslovci.
Asi by som nechcela bývať v Želivi. Prečo?
Slavníkovci – celý rod vyvraždený.
Ján Želivský – zavraždený.
Jozef Čapek – odvlečený do koncentračného tábora. Ako keby mala táto lokalita nejaký zhubný vplyv na tragický záver života.
Želiv má dnes, aj so siedmimi pridruženými osadami, len tisíc dvesto obyvateľov. Ale dejiny má bohaté a prostredie prekrásne. Svedkom toho je aj budova konventu. Zo záhrady sme  poobdivovali jeho priečelie so secesným schodišťom, nad ktorým je bohatá baroková drevorezba. Čo bolo ale pre mňa šokujúce, tak hneď za bránou sa pred touto krásnou historickou budovou tiesnilo na minipriestore neskutočné množstvo automobilov. Chaotické parkovisko, do ktorého sa snažilo zaradiť ďalšie auto so šoférom, ktorý nemohol pochopiť, že niekto iný mu stojí na jeho mieste. Začala som byť zvedavá, čo sa to tu deje. Zo všetkých strán budovy bolo počuť hlasy dospelých i detí. Otvorila som dvere vedúce na chodbu. Nikde nikoho. Ale oproti mne nástenka s množstvom informácií. Vyrozumela som, že sa tu počas dovolenky stretávajú celé kresťanské rodiny. Svoj čas venujú meditáciám a spoločným témam, ktoré ich zaujímajú a pritom spoznávajú aj históriu tohto kraja.
S tým mi príliš nesedelo správanie a podráždenosť práve parkujúceho šoféra. Z toho vidno, že človek je len človek a za každých okolností si bráni svoje teritórium. Aj keď pracuje na svojej duši. Možno patril k čerstvým návštevníkom.
Blížil sa večer a my sme mali pred sebou ešte zopár kilometrov do Borovnej.
Večer sme boli takí unavení, že bez veľkého rozprávania so susedmi a domácimi, sme sa rýchlo najedli a zaľahli spať, pričom som zabudla aj zamknúť vchodové dvere. Ešte šťastie, že si Pepa nevie otvárať sám dvere, inak by sme sa mohli v noci prebudiť na fučiaceho spolunocľažníka.