Cesty - zmätky (Potulky Vysočinou a južnými Čechami)

Štrnásty – posledný deň dovolenky

            Toto ráno bolo odlišné od našich predchádzajúcich rán. Tentoraz som nerobila raňajky ja, ale Ivan. Ja som mala na starosti veľké balenie. Nie je to pre mňa nič traumatizujúce, pretože ma ukľudňuje vedomie:
„Čo sme si doniesli sem, nemôže byť problém odniesť späť.“

            Bytostne neznášam nakupovanie, takže sa nám batožina málokedy rozrastie do neprirodzených rozmerov.
Pri akýchkoľvek nákupoch chodím v úctivej vzdialenosti za svojím drahým manželom a som spokojná so všetkým, čo kúpi. Keď dostanem niekedy za úlohu niečo nakúpiť predsa len ja, zodpovedne ma poučí a pripraví na túto operáciu.
Došlo to až tak ďaleko, že v prípade, keď Ivo z nejakého dôvodu nemôže urobiť nákup a doma nám chýba chlieb, prídem do pekárne a spýtam sa, ktorý chlieb kupuje môj manžel. Výhody malého mesta a obľúbenej predajne sú v tom, že mi predavačky vedia túto zákernú otázku zodpovedať.
V sobotu sa pravidelne teším na vychádzky do mesta. Ivo ide na nákupy a ja idem s ním na exkurziu po meste. Aspoň mám možnosť vidieť, čo sa v ňom za týždeň zmenilo. A stretnúť známych, ktorých som už dávno nevidela. Počas jedného nákupu sme stretli bratislavskú dvojicu, ktorá má v blízkej dedinke víkendovú chalupu a uprostred regálov sa medzi nami rozvinul rozhovor. Začal sa tradičnou otázkou, ktorá bola adresovaná usmiatou dámou mne.
„Ako sa máte, čo máte nového?“
„Ďakujem, dobre. Ráno som vstávala s myšlienkou, ako som sa dobre vydala.“
Na moju odpoveď spozorneli už aj obaja muži. A pritom ja som to myslela úprimne, naozaj, skutočne.
Keď doma otvorím jedno oko, vidím na stene prekrásnu kyticu lúčnych kvetov. Otvorím druhé oko a vidím ďalší obraz, ktorého farebnosť na mňa pôsobí ukľudňujúco. Všetky obrazy v našom byte maľoval Ivan a do spálne mi dal tie, ktoré so mnou komunikujú a rozmaznávajú ma. K tomu ešte musím prirátať víkendovú kávu do postele a prípravu raňajok. No, nie som šťastne vydatá?
Keď som to takto vysvetlila, môj drahý manžel sa ukľudnil /neviem, čo čakal/ a naši známi skonštatovali, že to nie je príliš častá odpoveď. Na druhej strane mi nerobí problémy povedať všetky dôvody, prečo je Ivan šťastne ženatý so mnou. Ak by náhodou sám na to neprišiel.
A pre istotu sa mu snažím vsugerovať túto myšlienku pri balení na dovolenku a z dovolenky.
Ale pre istotu mu nekladiem určité otázky. Najmä po prečítaní knihy Josepha Hellera „Niečo sa stalo.“
Bob Slocum má manželku, o ktorej si myslí, že je nešťastná. Rozoberá to zo všetkých strán a prichádza k typicky hellerovským uzáverom. Napríklad:
„Myslí si, že starne, že pribrala a že je menej príťažlivá než kedysi a – prirodzene, nemýli sa. Myslí si, že mi to nie je jedno, a v tom sa mýli. Myslím si, že mi to jedno je. /Keby vedela, že mi je to fuk, pravdepodobne by bola ešte nešťastnejšia./ Nevyzerá zle; je vysoká, dobre sa oblieka a má dobrú postavu, a ja som často hrdý, že ju mám. /Myslí si, že vôbec nie som rád, že ju mám./
Väčšinu Hellerových kníh som prečítala až na druhý – tretí pokus. Sú hrozné. Ale musím priznať, že v mnohých veciach naše myšlienky sú veľmi, veľmi vzdialené od kultivovanosti, ktorou sa ich snažíme vyjadriť. Po prečítaní tejto knihy som si špeciálne dala záväzok, že otázky, na ktoré by som mohla dostať nepríjemnú alebo klamnú odpoveď, radšej nebudem klásť. Ale nie vždy sa mi to darí.

            Poslednodovolenkové raňajky boli výborné, všetko bolo pobalené, Ivo prešiel každý kút, prekontroloval každú skrinku so slovami:
„Nič si nezabudla?“ A mohli sme sa sťahovať do auta.
Ivo sa ešte stihol rozlúčiť s Ostravčanmi, ktorí sa snažili kvôli malej vyštartovať čo najskôr, kým ešte nebola veľká horúčava.
Na dvore nás čakala domáca a ja som využila situáciu a požiadala som pani Krninskú, či by nám ukázala predný domec, v ktorom bola ubytovaná ostravská rodina. Skonštatovali sme, že ak by sa s nami rozhodli naši mladí predsa len splavovať Vltavu, toto by bolo výborné riešenie. Dvojizbový domec s veľkou kuchyňou a kúpeľňou. Nikým a ničím rušení. Možno ruchom z ulice, čo je však malá pravdepodobnosť pri tristo obyvateľoch.

            O chvíľu sa za nami bez problémov zavrela automatická drevená brána a my sme sa vybrali na posledné blúdenie počas tohtoročnej veľkej dovolenky.
Smer – Červená Lhota.
Vlani sme si ju tiež naplánovali na posledný deň dovolenky. Netrafili sme tam. Ale, zas na druhej strane, podarilo sa nám objaviť Jaroměřice.
Čo to bude tentokrát?
Mapa nás viedla do Veselí nad Lužnicí, kde sme začali zvažovať, či je istejšie ísť do Kardašovej Řečice po žltej alebo červenej ceste. Vyhrala červená. Lenže čo ďalej?
V Řečici boli na mape naznačené dve možné odbočenia vľavo, ktoré by nás mohli priblížiť k cieľu, ale ani pri jednej nebola navigácia – Červená Lhota, hoci sme boli od nej vzdialení len nejakých desať - dvanásť kilometrov. Prešli sme cez celé mestečko a za tabuľou oznamujúcou jeho koniec, sme sa obrátili späť. Odbočiť niekde treba. Tentokrát vpravo.  Akoby zázrakom, po pár metroch od vstupu do Kardašovej Řečice od Jindřichovho Hradca bola malá, nenápadná smerovka na Červenú Lhotu. Viedla do uličky so stúpaním, ktorá končila spustenými závorami. Pred nami už stáli dve autá. Obe v dvoch chládkoch vytvorených korunami stromov. Jedno - s dokorán otvorenými dverami. Podľa toho sme usúdili, že jeho posádka je tu už dávno. Medzi nimi, a aj za druhým autom, boli päťmetrové priestranstvá, na ktoré pražilo pravopoludňové slniečko. A potom bol zas blahodarný tieň. To bolo naše miesto. Zaradili sme sa do kolóny čakajúcich áut. Prešlo päť minút. Prešlo desať minút. A vlaku nikde. A práve vtedy sa okolo nás prerútila strieborná oktávka, ktorá sa postavila rovno pred rampy. Škodoradostne sme si želali, aby vlak ešte chvíľku nepovažoval za potrebné ísť práve touto traťou. V spätnom zrkadielku sme videli, že aj ďalšie auto sa postavilo v úctivej vzdialenosti za nami. Nie z rešpektu. Ale preto, že po slnečnom poli nasledoval tieň veľkého stromu. O chvíľu sa predsa len rampy zdvihli a kolóna piatich áut sa rozbehla za svojím cieľom. Pred nami šiel tmavomodrý golf. Všimli sme si, že pri rázcestiach pribrzďuje presne tak, ako my. Za dedinkou Pluhův Žďár pôjdeme doprava alebo doľava? Obe autá sa dali, po miernom zaváhaní, doprava. Na ďalšom rázcestí, uprostred polí, sme zas stáli pred dilemou. Vydáme sa doprava alebo na opačnú stranu? Opäť sme sa rozhodli zabočiť vpravo. Po pár metroch za dedinkou Jižná sme prišli na ďalšie rázcestie, lemované obrovskými gaštanmi, kde sme sa mali rozhodnúť. Ísť ako doteraz vpravo alebo vľavo? Golf sa pustil vpravo a ja som sa po krátkom vyhodnocovaní situácie rozhodla pre ľavú stranu. Po tridsiatich metroch bolo naše rozhodnutie korunované úspechom. Konečne sa objavilo niečo, čo hovorilo, že naľavo od cesty je parkovisko Červená Lhota.
Slnkom, teplom, blúdením vyčerpaní, sme sa predsa len dostali k cieľu našej cesty. Medzitým už vedľa nás pristával aj modrý golf. Spoločne sme skonštatovali, že niekto chce pravdepodobne znížiť návštevnosť červenolhotského zámku.
Asi sme neboli ďaleko od pravdy. To množstvo návštevníkov, ktoré sme tu objavili, musí milovníkov tohto prostredia odrádzať.
Počas našej návštevy tu boli dve svadby. Jedna pred a druhá po. Jedna stála na moste pri vstupe do zámockej svadobnej siene a vytvárala špalier svadobčanom doprevádzajúcim čerstvých mladomanželov, ktorý to už mali za sebou. Táto druhá skupina sa v momente rozpŕchla po brehu jazera a hľadala najvhodnejšiu scenériu na odfotografovanie dvojice v svadobných šatách. Hlavný fotograf ich nakoniec nahnal do loďky a dirigoval ich z brehu, kam majú zaveslovať, aby vznikol ten správny rámec – nevesta, ženích, voda a dva červené zámky. Jeden na skale a druhý vo vode. S napätím sme sledovali, či sa nevesta v dlhých bielych šatách, vysokých opätkoch a s veľkou kyticou v ruke neocitne vo vode, pretože jej manžel nepôsobil ako vodácky inštruktor.
Keď sme videli rozruch okolo zámku, rozhodli sme sa radšej absolvovať prechádzku okolo celého jazera a zo všetkých strán poobdivovať toto romanticky pôsobiace miesto. Červená Lhota vraj nepatrí k najvýznamnejším českým stavebným pamiatkam, ale pre svoju malebnosť často vytvára kulisu pre rôzne filmové projekty. Najmä rozprávkové.
Aj nám sa tu veľmi páčilo. Bolo by tu však krajšie, keby tu bolo aspoň o polovicu menej návštevníkov. Ale v tom prípade by sa mohlo stať, že ani my by sme tu neboli.
Pri návrate k autu som neodolala ponuke jedného stánku.
Nápis na sáčku hlásal: „Štramberské uši.“ A k tomu bola napísaná nasledovná povesť.
„Začiatkom mája roku 1241 sa pozdĺž Odry hrnuli Tatári na Moravu. Ľud opúšťal svoje domy a utekal na strmý neprístupný Kotouč. Neprehľadné davy Tatárov sa rozložili pod Kotoučom a chystali sa do útoku. V noci sa strhla prudká búrka. Toho využili kresťania ukrytí na Kotouči, prekopali hrádzu rybníka a Tatárov zatopili. Po opadnutí vôd našli Štramberáci niekoľko vriec s nasolenými ušami, ktoré Tatári stínali zabitým kresťanom a posielali svojmu chánovi.“
Na pamiatku týchto udalostí sa pečú takzvané Štramberské uši. Píše Martin Bár zo Štramberka – autor perníkového trvanlivého pečiva.
Príbeh je to viac ako morbidný, ale uši som zjedla všetky.

            Blúdenie okolo Červenej Lhoty bolo posledným zmätkovaním počas našich dovolenkových potuliek pri poznávaní Vysočiny a južných Čiech.


Rozlúčka s dovolenkou v romantickom prostredí Červenej Lhoty

Keď sme prechádzali cez Mikulov, mohli sme vypnúť radary a zavrieť mapu.
Za Jablonicou sme skonštatovali, že tohtoročná krajina nie je taká malebná ako vlaňajšia. V Bolerázi som začala nariekať, že ak mi môj drahý manžel nezastane pri najbližšej krčme a nekúpi mi pol litra studenej kofoly, umriem. Zastal.
A boli sme na Slovensku. V tmavej krčme, s hracími automatmi, decibelmi hudby a špinavou dlážkou.

Hurá!
Sme doma!
Ale kofola bola výborná!

Danuša Meňhartová


Počet prístupov: [CNW:Counter]

Cestopisy potulných plebejcov - hlavná stránka

Vydal: Zlatomoravecký spisovateľ, Zlaté Moravce 2005
Internetové vydanie: KĽÚČ 28, o.z.
Text: Danuša Meňhartová
Fotografie: Ivan Meňhart
Technický redaktor: Jozef Škvarenina