Danuša a Ivan Meňhartoví - Cestopisy potulných plebejcov

Západy slnka 2: Z Finistere na Pobrežie ružovej žuly

A je tu pokračovanie rozprávania o francúzskych pobrežiach. Biele, Alabastrové, láka svojimi piesočnatými plážami, kde sa môže človek prechádzať počas odlivu. Pobrežie Finistere je neuveriteľné svojou drsnou krásou, hukotom vody, rozbíjajúcej o sivé skalnaté steny, kde sa výbežky rozoklanej pevniny striedajú so širokánskymi žltými plážami. No a Pobrežie ružovej žuly ohromuje svojou monumentálnosťou obrovských, naozaj ružových, kade tade len tak na pláži pohodených balvanov. Ktoré si vyberiete vy?

Západy slnka 1: Alabastrové pobrežie

Rozprávanie o potulkách po Normandii spojené s cestovateľskými skúsenosťami a obsiahlou faktografiou - to je prvá časť príbehu potulných plebejcov po tejto starobylej časti Francúzska, ale aj skúsenosti po dlhej ceste zo Slovenska, ako nájsť ubytovanie pár metrov od Lamanšského prielivu na opačnom konci Európy, ako je na cestách dôležitá káva a aké úchvatné sú výhľady na útesy alabastrového pobrežia.

Toskánske hmly

Toskánsko opäť pritiahlo srdcia našich potulných plebejcov. Čo viac si môže priať duša fotografa ako malebnú zvlnenú krajinu ponorenú v hmle, s najfotogenickejším a najfotografovanejším kruhom cyprusov pri Torrenieri alebo uličky stredovekých mestečiek? S novou džípieskou cestovatelia pochodili známe aj málo známe zákutia toskánskej krajiny a znova sa s čitateľmi podelili so skúsenosťami na talianskych cestách.

Pobrežia plné farieb - Potulky po Normandii a Bretónsku

Práve takto si treba predstavovať seniorské doživotné dovolenky. Tohtoročné potulky sa nesú v znamení ružovej, smaragdovej a bielej, vo farbách troch francúzskych pobreží. Okrem štandardných cestovateľských peripétii suchozemský čitateľ zažije prílivy a odlivy, ochutná slávky priamo z pláže, hafo bagiet, obrovské francúzske krémeše, ale aj do zlatista upečené džípiesko :)

Volanie Bretónska - Potulky po zámkoch na Loire a Bretónsku

Za jedno z najkrajších pobreží sa považuje Côte de Granit Rose. Vďaka skalám z ružovej žuly, miernemu podnebiu a širokým piesočnatým plážam. Kto ich chce vidieť, musí sa vybrať do Bretónska a prechádzať sa medzi morom a nebom. Možno bude mať šťastie a naučí sa tam hrať aj boules a uvidí západ Slnka nad Lamanšským zálivom. Naši dvaja tuláci počas šestnásťdennej dovolenky navštívili okrem Bretónska aj Douaumont neďaleko Verdunu, zámky na Loire a katedrálu v Remeši.

Veni, vidi - Potulky po francúzskych katedrálach a bretónskom pobreží

Potulaní plebejci sa tentokrát rozhodli túlať po francúzskych katedrálach. Videli nielen smejúceho anjela v Reimse ale aj plačúceho v Amiense. Obdivovali farebnosť vitráží v Chartres. Boli očarení Dolnou Normandiou a najmä Bretónskom. Cap Fréhel na vysokom brale nad Atlantickým oceánom ich chytil za srdce. Ale najmä prišli a videli najfascinujúcejšie prírodné divadlo – príliv a odliv pod Mont Saint Michel, o ktorom sa hovorí, že dosahuje výšku pätnástich metrov a že uháňa ako kone v pokluse.

Na toto by som nemal nervy!

Prežiť talianske noci v Agerole, vidieť Positano a zomrieť? Nie, to by naši potulní plebejci nezažili svatbu v Ravelle, nezažili by amalfských šoférov v akcii a nevideli by vynálezy Leonarda da Vinciho vo Vinci. A nielen to - nenašli by miesto svojej ďalšej talianskej dovolenky - Selvu Val Gardenu. To bude ten správny narodeninový darček v roku 2012.

Dovolenka v Borovnej

Návrat na Vysočinu, krásna Telč, juhomoravské hrady, opäť logické aj nelogické aj historické súvislosti, v zdraví aj v chorobe, v slnku aj v daždi... skrátka: „Lidé zděte!“

Narodeninový Paríž

Výlet do Paríža ako darček, ubytovanie v centre, návšteva všetkých parížskych pamiatok a nakoniec šťastné pristátie doma... Čo viac si môže obyčajný plebejec priať? Ďalšie, v poradí už ôsme, pokračovanie cestovateľských dobrodružsiev potulných plebejcov.

Talianske plnenie snov: Toskánsko – umbrijsko - benátske potulky

Ísť či neísť? Aj plebejci si plnia svoje sny. V ďalšom pokračovaní cestopisov sa čitateľ ocitne v horúcom letnom Taliansku, poblúdi po najznámejších miestach Toskánska, Umbrie, Benátok a dozvie sa za priehrštie histórie, faktov o pamiatkach, umelcoch a ich dielach, skrátka nejeden sen skutočného milovníka Talianska a estetiky bude splnený. A nájdu sa aj zabudnuté kľúče :)

A nezačalo sa to najlepšie... (Potulky severným Talianskom)

Čo sa ťažko začína, našťastie dobre končí a presne to tentokrát vyjadrujú zážitky potulných plebejcov po Benátkach, ktoré sú už tradične zdrojom nekonečnej inšpirácie. Pomotajú sa po pamiatkach Verony, okolo jazera di Garda a cez údolie Val Gardena. Vynikajúce fotografie a text vťahujúci do deja sú zárukou príjemného čítania na "jeden dych".

Dovolenka mojich snov (Z Vysočiny do východných Čiech)

Letné putovanie po Vysočine a východných Čechách čitateľa zavedie do malebného prostredia plného kultúrnych pamiatok, príbehov, Bedřicha Smetanu, súvislostí s minulými časmi. Popis zážitkov a stretnutí, veľmi dobre doplnený vydarenými fotografiami vtiahne čitateľa do deja a v mnohom sa s autormi stotožní. Poučte sa od mačiek...

Toskánske návraty

Kam tento rok na dovolenku? No predsa do Toskánska! Čitateľ sa oboznámi s históriou a pamiatkami toskánskych miest Florencia, Umbria, San Gimignano, Siena, San Galgano, Volterra, Montepulciano, Aquileia a ich neskutočnou krásou diel starých architektov. Samozrejme tu nechýbajú zážitky z neposlušnej domácnosti, o pobytovej administratíve a hlavne z fotografovania, pretože zelené Toskánsko je skrátka fantastico.

Cesty - zmätky (Potulky Vysočinou a južnými Čechami)

Nové 14-dňové cestovateľské príbehy z Vysočiny a južných Čiech, vôbec nie zmätočné, ale plné zaujímavých zápletiek, logických aj nelogických súvislostí. Okrem toho sa čitateľ dozvie aj o okolnostiach nakupovania nového automobilu, mobilného telefonovania, o tom kto sa prisťahoval do Humpolca, ale nasaje aj malé priehrštie historických a geografických faktov.

Čo si zabudnem, to mi nechýba (Juhočeské potulky)

Tentokrát z putovania po južných Čechách. Čitateľ navštívi České Budejovice, Český Krumlov, vypije nespočetné množstvo piva :)

Potulky Toskánskom

Netradične jarné putovanie po Toskánsku - zelenej krajine, takmer ako z filmu Nebo, doplnené vynikajúcimi fotografiami.

Kniha návštev


Počet prístupov: